تبلیغات
آخـرین پیام آور آسمانی
با نام خدا آغاز میکنیم...

توبه نَبیره شیطان و ارتباط با انبیاء

حضرت صادق آل محمّد صلوات اللّه علیهم حكایت فرماید:
روزى پیغمبر اسلام صلّى اللّه علیه و آله در بین كوه هاى مكّه قدم مى زد،چشمش افتاد به مردى بلند قامت،
به او فرمود: تو از جنّیان هستى ، اینجا چه مى كنى ؟


لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید.

گفت : من هام فرزند هیثم فرزند قیس فرزند ابلیس هستم .
حضرت فرمود: بین تو و ابلیس دو پدر فاصله است ؟
گفت : آرى ؛ فرمود: چند سال عمر كرده اى ؟
پاسخ داد: به مقدار عمر دنیا، آن روزى كه قابیل ، هابیل را كشت ، من نوجوان بودم و مى شنیدم كه آن دو چه مى گویند؛ و كار من این بود كه بین افراد تفرقه و دشمنى ایجاد مى كردم ، و بر بام خانه ها و سر دیوارها مى رفتم و شور و شیون به راه مى انداختم ، و سعى داشتم كه افراد صله رحم نكنند، نیز خوراك و طعام انسان ها را فاسد مى گرداندم .

حضرت رسول صلوات اللّه علیه فرمود: كارهاى بسیار زشت و خطرناكى را انجام داده اى .

هام گفت : مدّتها است توبه كرده ام و توسّط حضرت نوح علیه السلام هدایت گشتم و سوار كشتى او شدم ، من همراه حضرت هود علیه السلام ، در مسجد هنگام عبادت با دیگر مؤ منین حضور داشتم ، و با حضرت إ لیاس علیه السلام در جریان ریگ هاى بیابان بودم ؛ و آن هنگامى كه خواستند حضرت ابراهیم علیه السلام را در آتش بیندازند حضور داشتم ؛ و چون خواستند حضرت یوسف علیه السلام را به چاه افكنند كنارش بودم ، او را در بغل گرفته و آهسته در چاه نهادم ، هچنین در زندان ، مونس و همدم او بودم .
و نیز مدّتى با حضرت موسى علیه السلام بودم و مقدارى از تورات را به من تعلیم نمود و فرمود: چنانچه حضرت عیسى را ملاقات كردى ، سلام مرا به او برسان ، و حضرت عیسى علیه السلام مقدارى از انجیل را به من تعلیم داد و سپس فرمود: سلام مرا به حضرت محمّد صلّى اللّه علیه و آله برسان .

پس یا رسول اللّه ! سلام حضرت عیسى بر تو باد.

رسول خدا صلوات اللّه علیه فرمود: سلام خدا بر او باد و نیز سلام بر تو كه سلام رسان هستى ، اى هام ! چنانچه خواسته اى دارى ، بگو؟

هام گفت : آرزوى من آن است كه خداوند تو را براى هدایت و نجات امّت نگه دارد و این كه امّت ، صادقانه مطیع وصىّ و خلیفه ات باشند، چون كه امّت هاى گذشته به جهت مخالفت و دشمنى با اوصیاى پیغمبرانشان هلاك شدند و تقاضاى دیگر من آن است كه مقدارى از قرآن را به من بیاموزى تا در نماز بخوانم .

حضرت رسول به امام علىّ علیهماالسّلام فرمود: یا علىّ! هام راتعلیم ده و با او مدارا كن .
هام اظهار داشت : یا رسول اللّه ! این شخص كیست ؟ تا همدم او باشم ، چون جنّیان فقط تابع پیغمبر و یا خلیفه او هستند.
حضرت فرمود: اى هام ! خلیفه دیگر انبیاء چه كسانى بودند؟

گفت : خلیفه آدم فرزندش شیث بود، خلیفه نوح سام ، خلیفه هود یوحنّا پسر عموى هود بود و خلیفه ابراهیم اسماعیل ، خلیفه اسماعیل اسحاق ، خلیفه موسى یوشع ، خلیفه عیسى شمعون ، و این ها خلیفه پیغمبران خود گشتند، چون زاهدترین افراد نسبت به دنیا و راغب ترین آن ها در آخرت بودند.
پیامبر خدا فرمود: در كتاب هاى آسمانى چه كسى خلیفه من معرّفى شده است ؟ گفت : در تورات ، شخصى به نام ((ایلْیا)) ذكر شده ؛ پس حضرت فرمود: این شخص ، همان ((ایلیا)) است ؛ و یكى از نام هاى دیگر او، حیدر است .

سپس هام بر حضرت علىّ علیه السلام سلام كرد.

پس از آن حضرت علىّ علیه السلام بعضى از سوره هاى قرآن را به هام نبیره شیطان تعلیم نمود.

منبع:کتاب چهل داستان از رسول اکرم(ص)


       علی رضا
      11:40 ق.ظ -  یکشنبه 21 دی 1393
برو به صفحه :