تبلیغات
آخـرین پیام آور آسمانی
با نام خدا آغاز میکنیم...

چگونگى بیعت زنان با پیامبر خدا

مرحوم علىّ بن ابراهیم قمّى در كتاب خود، پیرامون تفسیر این آیه شریفه قرآن: ( یا اَیُّها النَّبیُّ اِذا جاءَكَ الْمُؤ مِناتُ یُبایِعْنَكَ...) آورده است :

این آیه مباركه در فتح مكّه بر حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله نازل شد؛ و چون زنان خواستند با پیامبر خدا بیعت كنند حضرت قَدَحى از آب جلوى خود نهاد و دست خود را داخل آن نمود.

پس از آن خطاب به زنان كرد و فرمود: هركس مى خواهد با من بیعت كند، دست خود را داخل این قدح نماید و سپس افزود: من با زنان مصافحه نمى كنم .

این بیعت دو شرط داشت : یكى از طرف خداوند:

( اءَنْ لا یُشْرِكْنَ بِاللّه شَیئا وَ لا یَسْرِقْنَ وَ لا یَزْنینَ وَ لا یَقْتُلْنَ اَوْلادَهُنَّ وَ لا یَاءْتینَ بِبُهْتانٍ یَفْتَرینَهُ بَیْنَ اَیْدِیهِنَّ وَ اَرْجُلِهِنَّ وَ لا یَعْصینَكَ فى مَعرُوفٍ فبایِعْهُنَّ )؛ این كه در اعمال و عبادات به خدا مشرك نباشند، دزدى نكنند، زنا به هر نوعى انجام ندهند، فرزندان خود را به هر دلیل ودر هر وضعیّتى نكشند، یكدیگر را متّهم نسازند و در كارهاى نیك وپسندیده با پیامبر و اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السّلام مخالفت نكنند.

و دوّمین شرط از طرف شخص پیامبر صلّى اللّه علیه و آله مى باشد كه همان تفسیر ((معروف )) باشد:

امّ حكیم دختر حارث بن عبدالمطّلب دختر عموى پیامبر گفت : یا رسول اللّه ! معروف چیست ، كه نباید در آن تو را مخالفت كنیم ؟
حضرت فرمود: یعنى ، صورت خود را نخراشید، بر گونه هاى خود چنگ و ناخن نكشید، گیسوان خود را نكنید، یقه لباستان را چاك نزنید، لباس سیاه نپوشید، واویلا نگوئید و زیاد بر بالین قبر ننشینید.

قابل ذكر است كه این هفت شرط، آداب و روشى است كه آن ها براى مردگان خود انجام مى دادند؛ و حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله از زنان عهد و پیمان گرفت كه این اعمال را انجام ندهند.

منبع:کتاب چهل داستان از رسول اکرم(ص)       علی رضا
      12:48 ب.ظ -  یکشنبه 23 آذر 1393
برو به صفحه :