تبلیغات
آخـرین پیام آور آسمانی
با نام خدا آغاز میکنیم...

مرگ ابراهیم و برداشتن سه سُنّت

امام موسى كاظم صلوات اللّه علیه حكایت فرماید:

چون ابراهیم فرزند حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله در سنین هیجده ماهگى در گذشت ، سه سُنّت و سیره براى مسلمان ها تحقّق یافت.


لطفا به ادامه مطلب مراجعه کنید.

هنگامى كه ابراهیم قبض روح شد؛ خورشید، گرفتگى پیدا كرد و كُسوف شد، مردم گفتند: كسوفِ خورشید به جهت مرگ ابراهیم پسر رسول خدا صلّى اللّه علیه و آله مى باشد.

حضرت رسول با شنیدن چنین سخنى بالاى منبر رفت و پس از حمد و ثناى الهى ، فرمود: گرفتگى خورشید و ماه ، دو نشانه از آیات الهى هستند كه به دستور خداوند متعال واقع مى شوند و ارتباطى با مرگ یا حیات كسى ندارند؛ پس هر زمانى كه چنین علامت و حادثه اى رخ دهد نماز آیات بخوانید.

و چون از منبر فرود آمد، با جمعیّت نماز كسوف به جا آوردند، بعد از آن خطاب به حضرت امیر المؤ منین علىّ علیه السلام ، كرد و فرمود: فرزندم ابراهیم را غسل ده و كفن كن تا آماده دفن او گردیم .

پس هنگامى كه خواستند ابراهیم را دفن كنند، مردم گفتند: رسول خدا بجهت غم و اندوهى كه در مرگ فرزند خود دارد نماز میّت را فراموش كرده است ، وقتى سر و صداى مردم به گوش حضرت رسید، از جاى خود بر خاست و ایستاد؛ سپس اظهار داشت :

جبرئیل مرا بر گفتگوى شما آگاه نمود؛ ولى چون خداوند متعال بر شما پنج نماز، در پنج موقع واجب گردانده است ، به جاى هر نماز یك تكبیر براى اموات گفته مى شود، آن امواتى كه نماز بر آن ها واجب بوده باشد یعنى ؛ به حدّ بلوغ و تكلیف رسیده باشند.

پس از آن فرمود: یا علىّ! وارد قبر برو، و فرزندم ابراهیم را در لحد بگذار؛ چون علىّ علیه السلام ، ابراهیم را درون قبر نهاد، مردم گفتند: دیگر نباید كسى فرزند خود را داخل قبر بگذارد؛ چون رسول خدا صلوات اللّه علیه چنین نكرد.

در این هنگام نیز حضرت رسول صلّى اللّه علیه و آله ، فرمود: اگر كسى فرزند مرده خود را داخل قبر بگذارد، حرام نیست ؛ مشروط بر آن كه مطمئن باشد كه شیطان ایمان او را نگیرد و جزع و بى تابى نكند و كلماتى كفرآمیز بر زبان خود جارى ننماید.

امام كاظم علیه السلام در پایان افزود: پس از این جریان مردم همه متفرّق شدند و رفتند.

منبع :کتاب چهل حدیث چهل داستان از پیامبر اکرم(ص)


برچسب ها : سُنّت , ابراهیم , جبرئیل , امام كاظم ,

       علی رضا
      11:53 ق.ظ -  چهارشنبه 7 آبان 1393
برو به صفحه :